31.07.2008 | Slovakia

Služby skupiny S&T vzrástli o 20% v prvej polovici tohto roka

Napriek slabému vývoju na trhu nárast tržieb a zlepšenie výsledkov

• Celkové tržby: prvý polrok 2008: 237,4 milióna eur (+4 %)
• EBITDA (zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou) : prvý polrok 2008: 7,3 milióna eur (+2,8 %)
• EBIT (zisk pred úrokmi a zdanením) : prvý polrok 2008: 3,7 milióna eur (+1.4%)
• Hrubá zisková prirážka viac než 40 percent (+18%)
• Tržby zo služieb: prvý polrok 2008: 122, 6 milióna eur (+19,5%)
• Vyhliadky na druhý polrok stále optimistické

Viedeň, 31 júla, 2008. Skupina S&T pokračovala v pozitívnom trende i v prvej polovici roka 2008. Celkové tržby dosiahli nový rekord, keď vzrástli o 4 percentá na 237,4 milióna eur. Zisk poskytovateľa IT poradenstva a služieb pred úrokmi a zdanením (EBIT) mierne narástol o 1,4 percenta na 3,7 milióna eur, napriek nákladom na reštrukturalizačné operácie pre jednotlivé projekty. Zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) sa zvýšil o 2,8 percenta na 7,3 milióna eur. Tržby z poradenstva a služieb sa vyvíjali obzvlášť dobre. V porovnaní s tým istým obdobím roka 2007 stúpli tržby divízie Obchodných riešení skupiny S&T o 19,3 percenta. Divízia Manažovaných služieb zaznamenala nárast tržieb o 20 percent. Tieto dve oblasti tvoria viac než polovicu celkových tržieb. Vyhliadky na celý finančný rok 2008 sa spresnia, až keď budú k dispozícii údaje za tretí štvrťrok – spoločnosť bude pokračovať v pozitívnom trende a možno očakávať ako zvyčajne silný výkon v druhej polovici roka.
S&T pokračuje v úspešnom rozširovaní oblastí poradenstva a služieb. Za prvých šesť mesiacov tohto roka utŕžila S&T 75,4 milióna eur v oblasti Obchodných riešení – čo je o 19,3 percent viac než 63,2 milióna eur zaznamenaných v tom istom období predošlého roka. Tržby na úrovni 47,2 milióna eur tvorili veľké dlhodobé zmluvy z oblasti Manažovaných služieb uzatvorenými so zákazníkmi ako OMV, maloobchodnou sieťou Spar a ISS Facility Management. Toto predstavuje zvýšenie o 20 percent v porovnaní s 39,4 miliónmi eur za prvý polrok roka 2007. Divízia podnikových systémov, prostredníctvom ktorej S&T poskytuje IT riešenia infraštruktúry, zaznamenala pokles o 9 percent na 114,8 milióna eur v porovnaní s 126,1 miliónmi eur v roku 2007. Slabý americký dolár a výkyvy miestnej meny viedli k ďalšiemu poklesu cien v tejto oblasti, avšak podarilo sa zlepšiť obchodné marže. Na tržbách sa, okrem iného, prejavili aj pretrvávajúce ekonomické podmienky, v dôsledku ktorých zákazníci odkladali investície. “S&T úspešne pokračuje správnym smerom. Napriek ťažkým podmienkam na trhu sa nám podarilo dosiahnuť nový rekord v tržbách a pokračovať v stratégii posilňovania poradenstva a služieb. Naša hrubá obchodná prirážka sa taktiež vyvíjala veľmi dobre, vzrástla o 18 percent a v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast predstavoval viac než 40 percent”, povedal Christian Rosner, hlavný predstaviteľ S&T.

S&T regióny úspešné
V prvej polovici tohto roka sa darilo všetkým regiónom S&T. Po integrovaní väčšiny IMG, akvizícia ktorého prebehla na začiatku 2007, región DACH (Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko) urobil pokrok najmä v druhom štvrťroku. Krajiny regiónu DACH prekročili polročné tržby z minulého roka a pokračovali v plnení plánovaných cieľov. Stredná Európa, konkrétne štáty Poľsko a Česká republika taktiež prevýšili úroveň polročných tržieb predošlého roka. Okrem toho sa prejavuje reštrukturalizácia v Maďarsku, ktorá by mala byť dokončená v druhej polovici roka. Srbsko a Čierna hora výrazne pokročili, zatiaľ čo Slovinsko, Bosna a Hercegovina a Čierna hora si taktiež počínali veľmi dobre. Vo všeobecnosti možno povedať, že pre región okolo Jadranského mora bola prvá polovica roka 2008 úspešná. V období od januára do júna sa taktiež darilo krajinám východného regiónu Bulharsku a Rumunskou, ktoré pokračovali v úspešnom trende. Turecko si opätovným úsilím podarilo zlepšiť svoje výsledky za prvých šesť mesiacov roka a je na ceste ku zlepšeniu si svojich prevádzkových výnosov v druhej polovici roka. Región Ázie ukončil prvý polrok veľmi dobre napriek nízkym objemom. “Za posledných niekoľko mesiacov sa začali prejavovať účinky nedostatku IT odborníkov. Špecializovaný konzultanti a odborníci na technológie sa dajú nájsť ťažšie než kedykoľvek predtým – obzvlášť za rozumnú cenu. Platy vo Východnej Európe naďalej rýchlo rastú. Našťastie je toto do veľkej miery kompenzované vyššími trhovými cenami za služby,” povedal Rosner.

Druhý kvartál 2008: Manažované služby zaznamenali stúpajúci trend
V druhom štvrťroku 2008 skupina S&T celkovo utŕžila 120,8 milióna eur, z toho 54 percent tvorili tržby z poradenstva a služieb. Zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) za druhý štvrťrok predstavoval 1,4 milióna eur a zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) bol na úrovni 3,2 milióna eur. Nárastom o 22 percent na 24,3 milióna eur zaznamenala divízia Manažovaných služieb najvyšší rast tržieb. Obchodné riešenia utŕžili 40,8 milióna eur a Podnikové systémy 55,8 milióna eur.

10 výročie na burze cenných papierov
16 júla oslavovala skupina S&T výročie vstupu na burzu cenných papierov. Napriek pozitívnemu obchodnému vývoju sa cena akcií nevyhla negatívnym trendom na trhu v prvej polovici roka 2008. Na konci júna tohto roka dosahovala cena jednej akcie 31,72 eur.

S&T si udržuje pozíciu konsolidátora trhu
Skupina S&T Group si naďalej udržiava svoju pozíciu konsolidátora trhu. Spoločnosť očakáva, že na budúcom raste sa bude podieľať nie len organický rast, ale aj akvizície naplánované na druhú polovicu roka 2008. Rosner: “Momentálne máme vo vyhliadke niekoľko zaujímavých možných akvizícii. Tie by predovšetkým podporili naše strategické ciele pre divízie Obchodných riešení a Manažovaných služieb. Pre zákazníkov sme stabilným partnerom, ktorý hľadí dopredu a na ktorého sa možno spoľahnúť pri dlhodobých projektoch.”